آموزش ها, دانستی ها

دمنوش برای بی خوابی | درمان بی خوابی با دمنوش

درمان بی خوابی با دمنوش

چه دمنوشی برای بی خوابی بخوریم؟ آیا بی خوابی با دمنوش درمان می شود؟

خواب خوب و کافی یکی از مهم ترین عوامل در حال روحی و جسمی شما در طول روز است و ممکن است فکر کنید به دلیل اساسی بودن مشکلات بی خوابی، دمنوش برای بی خوابی تاثیری ندارد و درمان بی خوابی با دمنوش ممکن نیست.

متأسفانه، حدود ۳۰٪ افراد از بی خوابی، ناتوانی مزمن در خواب، خواب ماندن یا دستیابی به خواب ترمیمی و با کیفیت بالا رنج می برند. وقتی نوبت به استراحت و آرامش می رسد، چای های گیاهی گزینه های معروف نوشیدنی هستند که در این زمینه کمک زیادی به شما خواهند کرد.

دمنوش برای بی خوابی | درمانی کهن و موثر

قرن ها است که از دمنوش ها به عنوان دارو های خواب طبیعی در سراسر جهان استفاده می شود. تحقیقات مدرن همچنین از توانایی چای های گیاهی برای کمک به خواب پشتیبانی می کند. در این مقاله ۶ مورد از بهترین چای های گیاهی که برای خواب مناسب هستند را بررسی می کنیم.

۱- بابونه | بانونه بنوشید و تخت بخوابید!

 

درمان بی خوابی با دمنوش

 

سال هاست که چای بابونه به عنوان یک درمان طبیعی برای کاهش التهاب و اضطراب و یک دمنوش برای درمان بی خوابی شناخته و استفاده می شود. در حقیقت، بابونه معمولاً به عنوان یک آرام بخش یا خواب آور ملایم در نظر گرفته می شود. دانشمندان اثرات آرام بخشی آن را به یک آنتی اکسیدان به نام آپی ژنین نسبت می دهند. این ماده به مقدار زیادی در چای بابونه یافت می شود. آپی ژنین با متصل شدن به گیرنده های خاصی در مغز شما باعث کاهش اضطراب در شما شده و خواب شما را راحت تر می کند.

تحقیقات درمورد تاثیر دمنوش برای بی خوابی چه می گوید؟

مطالعه ای بر روی ۶۰ نفر از ساکنان خانه سالمندان نشان داد: کسانی که روزانه ۴۰۰ میلی گرم عصاره بابونه دریافت می کنند، کیفیت خواب آن ها به مراتب بهتر از افرادی است که بابونه مصرف نکرده ‌اند.

مطالعه دیگری که روی زنان پس از زایمان انجام شد که کیفیت خواب کمی داشتند ، نشان داد: کسانی که برای یک دوره ۲ هفته ای چای بابونه می نوشیدند نسبت به کسانی که چای بابونه نمی نوشیدند کیفیت خواب بهتری داشتند.

با این حال، یک مطالعه در مورد افراد مبتلا به بی خوابی مزمن نشان داد: کسانی که ۲۷۰ میلی گرم عصاره بابونه دو بار در روز به مدت ۲۸ روز دریافت کردند، هیچ مزیت قابل توجهی نداشتند.

در حالی که شواهدی مبنی بر حمایت از فواید بابونه متناقض و ضعیف است. چند مطالعه نتایج دلگرم کننده ای ارائه داده است. برای تأیید تأثیر چای بابونه بر خواب، مطالعات بیشتری لازم است.

۲- ریشه سنبل الطیب

 

درمان بی خوابی با دمنوش

 

سنبل الطیب گیاهی است که قرن ها برای درمان مشکلاتی مانند بی خوابی، مشکلات عصبی و سردرد استفاده می شده است. این نوشیدنی به عنوان یک دمنوش برای بی خوابی و مشکلات شدید خواب همواره توصیه شده است. همچنین از لحاظ تاریخی، در انگلیس در طول جنگ جهانی دوم برای از بین بردن استرس و اضطراب ناشی از حملات هوایی استفاده می شد. امروزه سنبل الطیب یکی از محبوب ترین دارو های گیاهی کمک به خواب در اروپا و ایالات متحده است.

ریشه سنبل الطیب معمولاً خشک شده و به صورت چای فروخته می شود. محققان کاملاً مطمئن نیستند که ریشه سنبل الطیب برای بهبود خواب چگونه کار می کند. با این حال، یک نظریه این است که سطح انتقال دهنده عصبی به نام اسید گاما-آمینوبوتیریک (GABA) را افزایش می دهد.

دمنوش سنبل الطیب چگونه برای بی خوابی موثر است؟

وقتی GABA در سطح فراوانی وجود داشته باشد ، می تواند باعث افزایش خواب آلودگی شود. در حقیقت  این روشی است که در آن برخی از داروهای ضد اضطراب مانند عملکرد Xanax عمل می کنند.

برخی از مطالعات کوچک از ریشه سنبل الطیب به عنوان یک کمک موثر در خواب پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی ۲۷ فرد مبتلا به مشکلات خواب نشان داد: ۸۹٪ از شرکت کنندگان هنگام مصرف عصاره ریشه سنبل الطیب، بهبود خواب را گزارش کرده اند. علاوه بر این، هیچ عارضه جانبی، مانند خواب آلودگی صبح، پس از مصرف عصاره مشاهده نشد.

مطالعه ای بر روی ۱۲۸ نفر نشان داد: کسانی که ۴۰۰ میلی گرم ریشه سنبل الطیب مایعی دریافت کرده اند. در مقایسه با افرادی که این عصاره را دریافت نکرده اند.کاهش زمان خواب رفتن و همچنین کیفیت کلی بهبود یافته در خواب را گزارش کرده اند.

مطالعه سوم اثرات طولانی مدت آن را ارزیابی کرد. در این مطالعه ، مکمل ۶۰۰ میلی گرم ریشه سنبل الطیب روزانه به مدت ۲۸ روز اثراتی مشابه با مصرف ۱۰ میلی گرم اگزازپام داشت. دارویی که برای درمان بی خوابی تجویز می شود.

لازم به ذکر است که این یافته ها بر اساس گزارش شرکت کنندگان بوده است. در این مطالعات داده های عینی مرتبط با کیفیت خواب مانند ضربان قلب یا فعالیت مغزی ارزیابی نشده است.

 

۳- اسطوخودوس

 

دمنوش برای بی خوابی

 

یک گزینه بسیار خوب دیگر دمنوش برای بی خوابی اسطوخودوس است. اسطوخودوس معمولا به خاطر عطر و رایحه‌ش معروف است. در دوران باستان، یونانی ها و رومی ها اغلب اسطوخودوس را به آب حمام خود اضافه می کردند. آنها در رایحه آرامش نفس می کشیدند.

چای اسطوخودوس از جوانه های کوچک بنفش گیاه گل دهنده تهیه می شود. در اصل بومی منطقه مدیترانه است. اکنون در سراسر جهان رشد می کند. بسیاری از افراد برای استراحت، آرامش اعصاب و کمک به خواب چای یا دمنوش اسطوخودوس می نوشند.

پژوهش ها چه می گویند؟

مطالعه ای روی ۸۰ زن بعد از زایمان تایوان نشان داد: کسانی که وقت خود را برای بوییدن رایحه چای اسطوخودوس و نوشیدن روزانه آن به مدت ۲ هفته صرف کردند ، در مقایسه با کسانی که چای اسطوخودوس نمی نوشیدند، خستگی کمتری داشتند. با این حال، این دمنوش هیچ تاثیری بر کیفیت خواب نداشته است. یا حداقل این تاثیر هنوز ثابت نشده است.

مطالعه دیگر بر روی ۶۷ زن مبتلا به بی خوابی، کاهش ضربان قلب و تنوع ضربان قلب و همچنین بهبود خواب بعد از ۲۰ دقیقه استنشاق اسطوخودوس دو بار در هفته و به مدت ۱۲ هفته را نشان داد.

تحقیقات همچنین نشان داده است که Silexan ، یک داروی اختصاصی روغن اسطوخودوس ، ممکن است باعث کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به اضطراب یا اختلالات مربوط به اضطراب شود.

اگرچه شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد اسطوخودوس کیفیت خواب را بهبود می بخشد ، اما عطر و بوی آرامش دهنده آن ممکن است به شما کمک کند تا خواب راحت شوید.

 

۴- مرهم لیمو یا بادرنجبویه

 

دمنوش برای بی خوابی

 

لیموی خشک شده یا بادرنجبویه از خانواده نعناع ها است و در تمام دنیا یافت می شود. در حالی که اغلب به صورت عصاره برای استفاده در آروماتراپی فروخته می شود ، برگ های بادرنجبویه برای تهیه چای نیز خشک می شوند. بادرنجبویه شما را به درمان بی خوابی با دمنوش امیدوار خواهد کرد!

شواهد نشان می دهد که بادرنجبویه سطح GABA را در موش ها افزایش می دهد ، نشان می دهد که بادرنجبویه ممکن است به عنوان یک آرام بخش عمل کند. علاوه بر این ، یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که پس از دریافت شرکت کنندگان ۶۰۰ میلی گرم عصاره بادرنجبویه در روز به مدت ۱۵ روز ، ۴۲ درصد از علائم بی خوابی کاهش یافته است. با این حال ، این مطالعه شامل یک گروه کنترل نبوده و نتایج را زیر سوال می برد. اگر به طور مزمن دچار مشکلات خواب می شوید ، نوشیدن چای بادرنجبویه قبل از خواب می تواند به شما کمک کند.

 

۵- گل گشنیز یا گل ساعتی

 

درمان بی خوابی با دمنوش

 

چای گل ساعتی از برگ های خشک، گل ها و ساقه های گیاه ساعتی درست می شود. گل ساعتی یک درمان خوب برای بی خوابی با دمنوش است . اخیراً ، مطالعات توانایی چای گل ساعتی در بهبود بی خوابی و کیفیت خواب را بررسی کرده است.

 

پژوهش ها درمورد تاثیر دمنوش گل ساعتی بر بی خوابی چه می گویند؟

یک مطالعه بر روی ۴۰ فرد بزرگسال سالم نشان داد: کسانی که روزانه به مدت ۱ هفته چای گل ساعتی می نوشند در مقایسه با شرکت کنندگانی که چای نمی نوشیدند، کیفیت خواب به مراتب بهتری را گزارش کردند.

 

۶- پوست ماگنولیا

 

دمنوش گیاهی برای بی خوابی

 

ماگنولیا گیاهی گل دهنده است که بیش از ۱۰۰ میلیون سال وجود داشته است. ماگنولیا از قرن ها پیش یک دمنوش برای بی خوابی بوده است. درمان بیخوابی با دمنوش با ماگنولیا کاملا شدنی است.

به طور سنتی، از ماگنولیا در طب چینی برای کاهش علائم مختلف، از جمله ناراحتی شکمی، گرفتگی بینی و استرس استفاده می شد. اکنون به دلیل اثرات ضد اضطرابی و آرام بخشی در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است.

پوست ماگنولیا چگونه بی خوابی را درمان می کند؟

اثر آرام بخشی آن احتمالاً به ترکیب هونوکیول نسبت داده می شود که به وفور در ساقه ها ، گل ها و پوست گیاه ماگنولیا یافت می شود. گفته می شود هونوکیول با اصلاح گیرنده های GABA در مغز شما کار می کند. این اثر ممکن است باعث افزایش خواب آلودگی شود.

در چندین مطالعه روی موش ها، ماگنولیا یا هونوکیول استخراج شده از گیاه ماگنولیا باعث کاهش زمان خوابیدن و افزایش طول خواب شد. در حالی که برای تأیید این تأثیرات در انسان به تحقیقات بیشتری نیاز است. تحقیقات اولیه نشان می دهد که نوشیدن چای پوست ماگنولیا می تواند به بهبود خواب کمک کند.

 

 

بسیاری از چای های گیاهی از جمله بابونه ، ریشه سنبل الطیب و اسطوخودوس به عنوان داروی کمکی در خواب به بازار عرضه می شوند. بسیاری از آن ها با افزایش یا اصلاح انتقال دهنده های عصبی خاص که در شروع خواب نقش دارند، کار می کنند.

برخی از آنها ممکن است به شما کمک کند تا سریعتر بخوابید. همچنین کمکتان می کنند بیداری های شبانه را کاهش داده و کیفیت کلی خواب را بهبود ببخشید. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پشتیبانان سایت کافیته در تماس باشید.

پیشنهاد کافیته به شما خوانندگان عزیز وبلاگ فروشگاه اینترنتی کافیته خرید محصولات زیر می باشد:

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.