دانستی ها, دمنوش

دمنوش تانبول چیست؟

تانبول

تانبول

نام هاى دیگر تانبول : تنبول – تامول – تملول – تنبل – پان – فلفل هندى Betel – Temboul – Betelnut.

مشخصات تانبول

گیاهى است از خانواده ی Piperaceae ، نوعى فلفل خزنده است که مانند درخت مو براى بالا رفتن آن باید قیم یا داربست تعبیه شود. گیاهى بزرگ یا به عبارت دیگر درختچه اى است چندساله. برگ آن سبز روشن، پهن، قلبى شکل و نوکتیز شبیه برگ لبلاب است، طعم آن شبیه به قرنفل و معطر مى باشد. این درختچه بومى هندوستان است و در مالزى، فیلیپین، هند و چین، ماداگاسکار و آفریقاى شرقى نیز مى روید.

برگ تانبول

طبیعت انواع مختلف تانبول معمولا معتدل است ولى نوعى از آن وجود دارد که طبیعتش گرم و خشک است.

ترکیب شیمیایى: انواع آنزیمها – تعدادى فنل هاى ترکیبى مختلفه – آلیل پیروکاتچین – ترپن – سینئول – کاریوفیلن – کادینن – مانتول – اسانس روغنى فرار شامل چاویکول و بتل – فنول که ایزومراوژنول مى باشد و چاویکول.

خواص درمانى برگ تانبول

  1. آن را بخورید. مدرّ و محرک و بادشکن و پروفیلاکتیک است، مقوى و تونیک و نیروبخش و قابض و بزاق آور مى باشد، مفرح و اشتهاآور و مقوى معده، کبد، دل، دماغ، حافظه و فهم خواهد بود.
  2. اگر با نمک خورده شود. مسهل بلغم است و براى درمان سیاه سرفه و تنگى نفس مفید مى باشد.
  3. آن را در دهان بجوید. براى رفع رطوبت هاى دهان و لثه و استحکام و تقویت دندان و خوش بو کردن دهان و رفع گرسنگى و عطش کاذب و صاف کردن صدا و رفع تنگى نفس و تسکین سرفه ی سرد رطوبتى و بزاق آور تقویت معده و هاضمه نافع است خصوصا اگر با دانه ی هل مصرف شود.
  4. سقّز جویدنى که از برگ هاى تانبول درست مى کنند. اگر در دهان جویده شود براى تحریک اعصاب مفید است، به عنوان عامل پروفیلاتیک در معالجه ی اسهال خونى و تب آثار نافع دارد.
  5. آن را بکوبید و ضماد نمایید، جراحت ها را التیام مى دهد.
  6. برگ تانبول را بکوبید بعد گرم نموده روى بدن زنان پس از وضع حمل بگذارید، مى توانید براى تسکین سرفه هاى سخت روى گلو ببندید.
  7. اگر کوبیده ی آن را روى بیضه ببندید براى قطع نزول آب در بیضه مفید است و اگر سه یا چهار روز تکرار کنید آب جمع شده را تحلیل مى برد.
  8. اگر خرد کرده ی آن را با روغن زیتون گرم کرده و روى ناحیه ی شکم بچه در موارد ناراحتى هاى شکم بمالید مؤثر خواهد بود.

دمنوش ترکیبی تانبول عالیان سبز (افزایش وزن)

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.