دانستی ها

تاریخچه مصرف قهوه ترک

تاریخچه ی مصرف قهوه ترک

تاریخچه مصرف قهوه ترک

 

اگر قهوه بازید مقاله تاریخچه مصرف قهوه ترک را از دست ندهید! خصوصا شما قهوه خوران اصیل و عاشقان قهوه ترک.

 

تاریخچه مصرف قهوه ترک

تاریخچه تهیه قهوه ترک

قهوه ترک همان گونه که در مقالات دیگر به آن اشاره شد در واقع نوع خاصی از قهوه نیست. قهوه ترک یک روش از چندین روش تهیه قهوه است. قهوه ترک با دم کردن دانه های قهوه تهیه می شود و قدیمی ترین دستور در طول تاریخ قهوه شناخته می شود.

این روش اولین بار در ترکیه انجام و فورا محبوب شد. در آن زمان امپراتوری عثمانی بر سرزمین ترک ها حکومت می کرد.

 

شاید باور نکنید!

قهوه ترک تبدیل به کالایی ارزشمند میان ترک ها شد. مردم ترکیه تعصب شدیدی روی این دستور داشتند. قهوه به حدی مهم شده بود که پا را از حد فراتر گذاشته بود و به زنانی که شوهرانشان نمی توانستند برایشان قهوه تهیه کنند اجازه جدایی می داد!

 

تاریخچه قهوه ترک

 

اولین قهوه خانه

در زمان امپراتوری عضمانی قهوه ترک به محبوبیت فراوانی دست یافت. می توان گفت طلایی ترین دوران قهوه ترک در قرن شانزدهم میلادی ست که مکان هایی به نام قهوه خانه تاسیس شد. قهوه خانه جایی برای اندیشمندان و هنرمندان روزگار بود.

داستان به همین جا ختم نشد!

در قرن هفدهم میلادی، یکی از پادشاهان امپراتوری عثمانی دستور تعطیل شدن قهوه خانه ها را داد. او قهوه را غیر قانونی خواند و برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان قهوه مجازات سنگینی وضع کرد. این اتفاق به قدری مردم را در شوک فرو برد که به خیابان ها ریختند و شورش کردند. چرا که قهوه برای مردم ترکیه به یک ارزش بدل شده بود.

اما چرا؟

اندیشمندان در قهوه خانه ها دور هم جمع می شدند و حکومت را نقد می کردند. قهوه خانه ها کاملا سیاسی شده بودند و عثمانی نگران سقوط حکومتش بود. با طغیان مردم این قانون لغو شد اما حکومت مالیت سنگینی روی قهوه وضع کرد تا غیر مستقیم با عرضه و مصرف این نوشیدنی محبوب مقابله کند.

 

 

تاریخچه مصرف قهوه ترک در اروپا، قهوه ترک در اوج محبوبیت

یکی از نقاط مهم در جدول زمانی تاریخچه مصرف قهوه ترک، جهانی شدن آن است. اوایل قرن هفدهم میلادی تجار ترک تصمیم گرفتند تا کالای با ارزش کشورشان را به اروپا صادر کنند. همین کار را هم کردند و با استقبال عجیبی هم مواجه شدند! بازرگانان ترک ابتدا به ونیز و سپس به انگلیس رفتند و محصول جدیدشان را معرفی کردند. کشور های اروپایی شیفته قهوه شدند و تلاش کردند تا دانه های لوبیای قهوه را خودشان کشت کنند اما موفق نشدند.

 

شما چه چیز های دیگری از تاریخچه مصرف قهوه ترک می دانید؟

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.