دانستی ها

قهوه و جذب آهن | آیا کافئین مانع جذب آهن می شود؟

قهوه و جذب آهن

قهوه و جذب آهن | قهوه بنوشیم یا نه؟!

خوراکی ها و نوشیدنی های کافئین دار در بسیاری از رژیم های غذایی امروزی به اصلی تبدیل شده اند و یکی از دغدغه های ما مسئله قهوه و جذب آهن است. قهوه از محبوب ترین هاست و ۸۰٪ بزرگسالان آمریکایی آن را می نوشند.

 

کافئین و جذب آهن

کافئین یک محرک طبیعی است. با این حال، برخی ادعا می کنند که در جذب برخی مواد مغذی مانند آهن تداخل ایجاد می کند. در نتیجه به برخی از افراد توصیه شده است که از قهوه و کافئین خودداری کنند. در اینجا همه مواردی است که باید درباره چگونگی تأثیر قهوه و کافئین بر جذب آهن بدانید.

فنجان های قهوه

فنجان های قهوه

قهوه و کافئین می توانند جذب آهن را مهار کنند

چندین مطالعه نشان داده است که قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار می توانند جذبیت آهن را کاهش دهند.

یک مطالعه نشان داد که نوشیدن یک فنجان قهوه همراه با وعده غذایی همبرگر باعث کاهش ۳۹٪ جذبیت آهن می شود. نوشیدن چای ، یک بازدارنده شناخته شده در جذب آهن ، با همان وعده غذایی جذب آهن را به میزان چشمگیری ۶۴٪ کاهش می دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که نوشیدن یک فنجان قهوه فوری با یک وعده غذایی نان باعث کاهش جذب آهن ۶۰-۹۰٪ می شود. علاوه بر این ، هرچه قهوه یا چای قویتر باشد ، آهن کمتری جذب می شود.

 

مطالعات جدیدتر درمورد قهوه و  آهن

با این حال، به نظر نمی رسد که کافئین به عنوان ماده اصلی تداخل در جذب آهن باشد.

در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که کافئین خود تنها به حدود ۶٪ آهن وعده غذایی متصل می شود. با توجه به اینکه این مقدار نسبتاً کم است ، عوامل دیگر باید بر جذبیت آهن تأثیر بگذارند.

علاوه بر این ، مصرف منظم قهوه نیز ممکن است بر روی سطح ذخیره آهن تأثیر بگذارد. یک مطالعه بزرگ نشان داد که در میان افراد مسن ، هر فنجان قهوه هفتگی با یک درصد فریتین ، پروتئینی که سطح ذخیره آهن را نشان می دهد ، همراه است.

با این حال ، لازم به یادآوری است که به نظر می رسد تأثیر قهوه و کافئین بر جذب آهن به نوشیدن قهوه شما بستگی دارد. به عنوان مثال ، نوشیدن قهوه یک ساعت قبل از غذا تأثیری در جذبیت آهن نداشت. نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار همراه با وعده غذایی با کاهش ۳۹-۹۰ درصدی جذب آهن همراه است. با این حال ، کافئین تنها مقدار کمی آهن را به هم متصل می کند.

 

سایر مواد بر جذب آهن تأثیر می گذارند

کافئین تنها ماده شناخته شده ای نیست که در جذب آهن تداخل ایجاد می کند. تصور می شود که پلی فنول های موجود در قهوه و چای مهارکننده های اصلی جذب آهن هستند. اینها شامل اسید کلروژنیک است که به طور عمده در قهوه ، کاکائو و برخی گیاهان یافت می شود. همچنین ، تانن موجود در چای سیاه و قهوه مانع جذبیت آهن می شود.

این ترکیبات هنگام هضم با آهن متصل می شوند و جذبیت آن را دشوارتر می کنند.

تأثیر آنها بر جذب آهن وابسته به دوز است. به این معنی که با افزایش محتوای پلی فنول در غذا یا نوشیدنی ، جذبیت آهن کاهش می یابد.

 

پژوهش ها درباره قهوه و جذب آهن

در یک مطالعه ، نوشیدن نوشیدنی های حاوی ۲۰-۵۰ میلی گرم پلی فنول در هر وعده ، میزان جذبیت آهن از یک وعده غذایی نان را ۵۰-۷۰ درصد کاهش می دهد. در همین حال ، نوشیدنی های حاوی ۱۰۰-۴۰۰ میلی گرم پلی فنول در هر وعده جذب آهن را ۶۰-۹۰٪ کاهش می دهد.

قهوه

قهوه

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف ۵ میلی گرم تانن ۲۰ درصد از جذبیت آهن جلوگیری می کند ، در حالی که ۲۵ میلی گرم تانن آن را ۶۷ درصد و ۱۰۰ میلی گرم آن را ۸۸ درصد کاهش می دهد. پلی فنول های موجود در قهوه و چای تا ۹۰٪ از جذب آهن جلوگیری می کنند. هرچه پلی فنول بیشتری مصرف کنید ، ممکن است جذب بیشتری را مهار کند.

جذب آهن پیچیده است و تحت تأثیر بسیاری از عوامل غذایی قرار دارد.

شواهد نشان می دهد که نوع غذایی که می خورید بیشتر از اثر نوشیدن قهوه یا نوشیدنی های کافئین دار در جذبیت آهن تأثیر دارد.

انواع خاصی از غذاها باعث افزایش جذبیت آهن می شوند ، در حالی که برخی دیگر از آن جلوگیری می کنند. نوع آهن مصرفی شما نیز مهم است. بنابراین، قهوه و نوشیدنی های کافئین دار احتمالاً مانع جذبیت آهن غیر هم از غذاهای گیاهی می شوند اما تأثیر بسیار کمی بر آهن هم از غذاهای حیوانی دارند.

علاوه بر این ، از جمله پروتئین حیوانی ، ویتامین C و مس در وعده های غذایی می تواند جذب آهن غیر هم را افزایش داده و اثرات منفی قهوه و نوشیدنی های کافئین دار بر جذبیت آهن را کاهش دهد.

در نتیجه ، انتخاب های غذایی و نوع آهن مصرفی شما تأثیر قهوه و نوشیدنی های کافئین دار بر جذبیت آهن را تعیین می کند.

 

سخن پایانی

بسیاری از عوامل غذایی بر جذب آهن تأثیر می گذارند. قهوه و محصولات کافئین دار می توانند از جذب آهن غیر هم موجود در غذاهای گیاهی جلوگیری کنند. با این حال ، آنها تأثیر کمی بر آهن هم موجود در بافت های حیوانی دارند.

پیشنهاد کافیته به شما خوانندگان عزیز وبلاگ فروشگاه اینترنتی کافیته خرید محصولات زیر می باشد:

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.