دانستی ها

کافئین و سردرد؛ آنچه لازم است بدانید!

کافئین و سردرد

رابطه کافئین و سردرد | آیا کافئین سردرد را درمان یا ایجاد می کند؟

در حالی که برخی از افراد از کافئین به عنوان دارویی برای سردرد یا خماری استفاده می کنند، برخی دیگر متوجه می شوند که کافئین – بدون ذکر مصرف کافئین – باعث سردرد آنها می شود. در اینجا مواردی است که باید در مورد کافئین، ترک کافئین و سردرد بدانید.

 

پیشنهاد نویسنده: بهترین چای برای کاهش وزن، بهترین چای برای چربی سوزی و کاهش وزن، بهترین چای برای خواب، چای برای تسکین باد معده

 

کافئین به عنوان یک درمان

در برخی موارد، کافئین ممکن است سردرد را تسکین داده و درمان های سردرد بدون نسخه (OTC) را افزایش دهد.

یک بررسی در سال ۲۰۱۴ ، که نتایج ۲۰ مطالعه مختلف را با ۴۲۶۲ شرکت کننده بررسی کرد ، نشان داد که کافئین اثر ضد درد مانند ایبوپروفن (Advil) یا استامینوفن (Tylenol) را کمی افزایش می دهد. با این حال ، این پیشرفت اندک بود و توسط نویسندگان تحقیق “از نظر آماری ناچیز” نامیده می شد. در این بررسی استفاده از کافئین در بسیاری از موارد مختلف درد ، نه فقط سردرد ، مورد بررسی قرار گرفت.

کافئین و سردرد

کافئین و سردرد

منبع معتبر همچنین بررسی کرد که آیا کافئین در هنگام درمان سردرد ، اثر ضد درد را بهبود می بخشد یا خیر. این شامل مطالعات بیشتری نسبت به بررسی قبلی بود. این بررسی نشان داد که کافئین “به طور قابل توجهی” اثربخشی درمان های سردرد OTC را افزایش می دهد.

بیشتر مطالعات در مورد کافئین و سردرد به طور خاص سردردهای تنشی و میگرنی را بررسی می کنند. اما هیچ مدرک علمی وجود ندارد که کافئین انواع دیگر سردردها را کاهش ندهد.در هر صورت، به نظر می رسد که کافئین می تواند درد ناشی از سردرد را کاهش دهد یا حداقل قدرت داروی ضد درد را افزایش دهد.

کافئین دقیقاً چگونه سردرد را بهبود می بخشد؟

عروق خونی تمایل به گشاد شدن قبل از سردرد دارند. کافئین دارای خواص انقباضی عروقی است ، به این معنی که رگ های خونی را باریک می کند و جریان خون را محدود می کند. از آنجا که کافئین از گشاد شدن رگ های خونی جلوگیری می کند ، بنابراین تمایل به جلوگیری از سردرد دارد. کافئین به احتمال زیاد روش های زیادی برای کاهش درد سردرد کار می کند که کاملاً شناخته نشده است.

طبق کلینیک Cleveland ، بسیاری از درمان های سردرد OTC ، مانند Excedrin و برخی از داروهای تجویز شده سردرد ، واقعاً حاوی کافئین هستند. به همین دلیل ، برخی ممکن است دریابند که یک فنجان ساده قهوه سردرد آنها را تسکین می دهد. اگر طرفدار قهوه نیستید اما می خواهید از کافئین برای تسکین سردرد خود استفاده کنید ، سعی کنید چای سبز یا سیاه را امتحان کنید – هر دو حاوی کافئین هستند. با این حال ، باید هنگام درمان سردرد با کافئین مراقب باشید ، زیرا ممکن است بیش از حد مصرف کنید و برخی از عوارض جانبی بالقوه وجود دارد

کافئین به عنوان یک علت سردرد

از طرف دیگر ، کافئین می تواند این مشکل ایجاد کند.

کافئین می تواند ادرار را افزایش دهد، که به طور بالقوه باعث کمبود آب بدن می شود. به نوبه خود ، کمبود آب بدن می تواند سردردهای کوتاه یا طولانی ایجاد کند.

سردرد همچنین می تواند در اثر مصرف بیش از حد این ماده ایجاد شود. طبق کلینیک مایو ، مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث سردردها و همچنین مجموعه ای از عوارض جانبی دیگر شود. حداکثر روزانه باید ۴۰۰ میلی گرم کافئین باشد ، اگرچه برخی از افراد فقط قادر به تحمل کمتر هستند. این معادل حدود چهار فنجان قهوه دم کرده در روز است. این می تواند بسته به قدرت قهوه متفاوت باشد.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۶ نشان داد که حذف کافئین باعث عملکرد بهتر سایر درمان های سردردهایی از نوع میگرن می شود.

به یاد داشته باشید که قهوه تنها چیزی نیست که حاوی کافئین است. کافئین در بسیاری از غذاها و نوشیدنی های دیگر یافت می شود ، مانند:

 • شکلات
 • چای های خاص
 • نوشیدنی های انرژی زا
 • نوشابه

مهم است که بدانید حتی قهوه دکاف حاوی مقدار کمی کافئین است، بنابراین بیش از حد قهوه بدون دکمه را مصرف نکنید.

اگر هنگام مصرف کافئین دچار سردردهای طولانی می شوید ، ممکن است آب بهترین راه برای تسکین باشد زیرا با کم آبی بدن ناشی از کافئین مقابله می کند.

ترک کافئین به عنوان یک دلیل

در حالی که کافئین هم می تواند باعث بهبودی و هم بروز این مشکل، اما ترک کافئین نیز می تواند تأثیرگذار باشد.

اگر شروع به کاهش مصرف کافئین کرده اید ، ممکن است سردرد داشته باشید. یک مقاله معتبر ۲۰۰۹ نوشت که سردرد یکی از اصلی ترین علائم ترک کافئین است.

کافئین و سردرد

کافئین و سردرد

طبق مقاله سال ۲۰۱۷ ، این به دلیل چیزی است که “اثر بازگشت” نامیده می شود. از آنجا که کافئین می تواند سردردهای شما را از بین ببرد ، کاهش مصرف کافئین ممکن است منجر به سردردهای دردناک و مکرر شود. اگر به داروهای ضد درد وابسته شوید ، اثر برگشت می تواند اتفاق بیفتد: وقتی مصرف داروی سردرد را کاهش می دهید ، ممکن است بیشتر و شدیدتر سردرد بگیرید.

کلینیک کلیولند توصیه می کند استفاده از داروهای مسکن را محدود کنید و مصرف کافئین را به معادل دو فنجان قهوه در روز کاهش دهید. اگر سردردهای برگشتی دارید ، فقط با ترک داروهای سردرد می توانید آنها را کاملاً درمان کنید. اگر می خواهید از داروهای مسکن استفاده کنید ، با پزشک خود صحبت کنید.

علائم سردرد های مربوط به کافئین

سردردهای ترک کافئین و کافئین لزوماً با سردردهای معمولی تفاوتی ندارند.

در مورد مدت زمان بروز سردرد کافئین پس از مصرف کافئین اتفاق نظر وجود ندارد. اگر مشکوک هستید که کافئین باعث سردرد شما می شود ، بهتر است کافئین را کاهش دهید و ببینید چگونه بر علائم شما تأثیر می گذارد. کافئین را به آرامی کاهش دهید تا از مصرف آن جلوگیری کنید.

سردردهای ترک کافئین اغلب با علائم دیگری همراه هستند ، مانند:

 • خستگی
 • تحریک پذیری
 • سستی
 • مشکل در تمرکز
 • بی خوابی

پیشنهاد نویسنده: چای برای سردرد


اگر با ترک کافئین دست و پنجه نرم می کنید ، بهتر است با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید.

درمان

اگر سردرد ناشی از مصرف کافئین یا کافئین دارید ، می توانید از این موارد راحت شوید:

 • آب آشامیدنی. هیدراتاسیون یک درمان رایج برای سردرد است.
 • استراحت کردن. خواب می تواند یک روش موثر برای تسکین سردرد باشد.
 • مصرف مسکن OTC. اگر سردرد شما ناشی از مسکن نیست ، می تواند به طور موقت درد سردرد را تسکین دهد.
 • استفاده از کمپرس سرد. کمپرس سرد ، مانند کمپرس یخ ، می تواند درد را کاهش دهد.
 • اگر سردرد شما به دلیل ترک کافئین است ، ممکن است بخواهید هوس کنید. این می تواند وابستگی شما به کافئین را افزایش دهد ، بنابراین مراقب باشید.

اگر می خواهید مصرف کافئین خود را بدون تجربه علائم ترک کاهش دهید ، به جای قطع کامل کافئین ، مصرف آن را به تدریج کاهش دهید. بنیاد میگرن آمریکا توصیه می کند که مصرف کافئین خود را هر هفته ۲۵ درصد کاهش دهید تا زمانی که آن را به طور کامل قطع کنید.

غذای آماده

اگرچه کافئین می تواند سردرد را درمان کند ، اما همچنین می تواند باعث ایجاد آن شود – همانطور که مصرف کافئین نیز ممکن است. به همین دلیل ، مهم است که از کافئین کم و با احتیاط استفاده کنید.

اگر دائماً سردرد دارید، بهتر است با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید. سردردهای مداوم می تواند نشانه ای از یک مشکل عمیق تر باشد ، و شما ممکن است به داروهای تجویزی نیاز داشته باشید.

پیشنهاد کافیته به شما خوانندگان عزیز وبلاگ فروشگاه اینترنتی کافیته خرید محصولات زیر می باشد:

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.