آموزش ها, دانستی ها, متفرقه

حساسیت به کافئین

کافئین و میگرن

بررسی اجمالی

 

پیشنهاد نویسنده: مزایای قهوه، جایگزین قهوه!، جوامع و حد مجاز قهوه، ۱۱ شهر قهوه هیجان انگیز در جهان

 

حساسیت به کافئین | کافئین یک ماده محرک محبوب است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. کافئین به طور طبیعی در گیاهانی تولید می شود که دانه های کاکائو ، آجیل کولا ، دانه های قهوه ، برگ چای و سایر مواد پرورش می دهند.

درجات مختلفی از حساسیت به کافئین وجود دارد. یک نفر می تواند یک اسپرسوی سه گانه بخورد بدون اینکه لرزان شود. دیگران ساعت ها بعد از نوشیدن یک لیوان کوچک کولا بی خوابی را تجربه می کنند. حساسیت به کافئین همچنین می تواند براساس تغییرات متعدد ، روزانه نوسان کند.

گرچه هیچ آزمایش خاصی برای اندازه گیری حساسیت به کافئین وجود ندارد ، بیشتر افراد در یکی از سه گروه قرار می گیرند:

حساسیت طبیعی

بیشتر افراد حساسیت طبیعی به کافئین دارند. افراد در این محدوده می توانند روزانه تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین مصرف کنند ، بدون اینکه عوارض جانبی آن را تجربه کنند.

حساسیت زیاد

بر اساس مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ ، حدود ۱۰ درصد از مردم ژنی را در ارتباط با مصرف بیشتر کافئین دارند. آنها می توانند در اواخر روز مقادیر زیادی کافئین داشته باشند و عوارض جانبی مانند بیداری ناخواسته را تجربه نکنند.

حساسیت به کافئین

حساسیت به کافئین

حساسیت بیش از حد

افرادی که حساسیت بالایی به کافئین دارند ، نمی توانند مقدار کمی از آن را تحمل کنند بدون اینکه عوارض جانبی منفی را تجربه کنند.

البته این همان آلرژی به کافئین نیست. عوامل مختلفی باعث حساسیت به کافئین می شوند ، مانند ژنتیک و توانایی کبد در متابولیسم کافئین. اگر سیستم ایمنی بدن شما کافئین را به عنوان یک مهاجم مضر اشتباه گرفته و سعی در مبارزه با آنتی بادی دارد ، آلرژی به کافئین ایجاد می شود.

علائم حساسیت به کافئین

افرادی که حساسیت به کافئین دارند هنگام مصرف آن هجوم شدید آدرنالین را تجربه می کنند. ممکن است بعد از نوشیدن فقط چند جرعه قهوه معمولی ، انگار پنج یا شش فنجان اسپرسو خورده باشند. از آنجا که افرادی که حساسیت به کافئین دارند کافئین را با سرعت کمتری متابولیزه می کنند ، علائم آنها ممکن است چندین ساعت طول بکشد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ضربان قلب مسابقه ای
سردرد
پریشان
عصبی یا اضطراب
بی قراری
بیخوابی

این علائم با علائم حساسیت به کافئین متفاوت است. علائم آلرژی به کافئین شامل موارد زیر است:

خارش پوست
کندوها
تورم گلو یا زبان
در موارد شدید ، مشکل تنفس و آنافیلاکسی ، یک وضعیت بالقوه خطرناک

چگونه حساسیت به کافئین تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید حساسیت به کافئین دارید ، حتماً یک خواننده مشتاق برچسب شوید. کافئین یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از محصولات از جمله داروها و مکمل ها است.

سعی کنید روزانه یک گزارش از مصرف مواد غذایی و دارویی خود بنویسید تا مشخص شود که آیا در واقع بیش از حد کافئین کافئین مصرف می کنید یا خیر. هنگامی که میزان مصرف خود را به طور قطعی تعیین کردید ، ممکن است بتوانید سطح حساسیت خود را با دقت بیشتری مشخص کنید.

اگر همچنان حساسیت به کافئین را تجربه می کنید ، علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید. آنها می توانند تست پوستی آلرژی را انجام دهند تا احتمال بروز آلرژی به کافئین را رد کنند. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش ژنتیک را برای تعیین اینکه آیا در هر یک از ژنهایی که بر متابولیسم کافئین تأثیر می گذارند ، تغییر دهید ، توصیه کند.

دوزهای توصیه شده کافئین کدامند؟

افرادی که حساسیت طبیعی به کافئین دارند معمولاً می توانند روزانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم بدون هیچگونه تأثیر سو cons مصرف کنند. این معادل دو تا چهار فنجان قهوه ۵ اونسی است. توصیه نمی شود که افراد بیش از ۶۰۰ میلی گرم در روز مصرف کنند. در حال حاضر هیچ توصیه ای در مورد مصرف کافئین برای کودکان یا نوجوانان وجود ندارد.

افرادی که حساسیت بالایی به کافئین دارند ، باید میزان مصرف خود را کاملاً کاهش دهند یا از بین ببرند. بعضی از افراد در صورتی که به هیچ وجه کافئین مصرف نکنند راحت ترند. دیگران ممکن است بتوانند مقدار کمی را تحمل کنند ، به طور متوسط ​​۳۰ تا ۵۰ میلی گرم در روز.

یک فنجان چای سبز ۵ اونسی حدود ۳۰ میلی گرم کافئین دارد. میانگین یک فنجان قهوه بدون کافئین دارای ۲ میلی گرم است.

حساسیت به کافئین

حساسیت به کافئین

دلایل حساسیت به کافئین

بسیاری از عوامل می توانند منجر به حساسیت به کافئین مانند جنس ، سن و وزن شوند. دلایل دیگر عبارتند از:

داروها

برخی از داروها و مکمل های گیاهی می توانند اثرات کافئین را افزایش دهند. این شامل داروی تئوفیلین و مکمل های گیاهی افدرین و اکیناسه است.

ژنتیک و شیمی مغز

مغز شما از حدود ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی تشکیل شده است که نورون نامیده می شوند. وظیفه نورون ها انتقال دستورالعمل ها به داخل مغز و سیستم عصبی است. آنها این کار را با کمک انتقال دهنده های عصبی شیمیایی مانند آدنوزین و آدرنالین انجام می دهند.

انتقال دهنده های عصبی به عنوان نوعی سرویس پیام رسان بین سلول های عصبی عمل می کنند. آنها در واکنش به روندهای بیولوژیکی ، حرکات و افکار شما میلیاردها بار در روز شلیک می کنند. هرچه مغز شما بیشتر فعال باشد ، آدنوزین بیشتری تولید می کند.

با افزایش سطح آدنوزین ، شما بیشتر خسته می شوید. کافئین به گیرنده های آدنوزین در مغز متصل می شود و مانع توانایی آنها در سیگنال زدن به هنگام خستگی می شود. همچنین این انتقال دهنده های عصبی دیگری را تحت تأثیر قرار می دهد که اثر تحریک کننده و خوبی مانند دوپامین دارند.

طبق یک مطالعه معتبر منبع ۲۰۱۲ ، افرادی که حساسیت به کافئین دارند ، واکنش گسترده ای نسبت به این فرآیند دارند که ناشی از تغییر در ژن ADORA2A آنها است. افرادی که دارای این تنوع ژنی هستند ، احساس می کنند که کافئین با قدرت بیشتری و برای مدت زمان بیشتری تأثیر می گذارد.

متابولیسم کبد

ژنتیک همچنین ممکن است در متابولیسم کافئین در کبد شما نقش داشته باشد. افرادی که حساسیت به کافئین دارند کمتر آنزیمی کبدی به نام CYP1A2 تولید می کنند. این آنزیم در سرعت متابولیسم کافئین در کبد شما نقش دارد. پردازش و از بین بردن کافئین از سیستم خود برای افرادی که حساسیت به کافئین دارند بیشتر طول می کشد. این باعث می شود تأثیر آن شدیدتر و ماندگارتر شود.

غذای آماده

حساسیت به کافئین ممکن است یک پیوند ژنتیکی داشته باشد. در حالی که علائم معمولاً مضر نیستند ، شما می توانید با کاهش یا از بین بردن کافئین علائم خود را از بین ببرید.

پیشنهاد کافیته به شما خوانندگان عزیز وبلاگ فروشگاه اینترنتی کافیته خرید محصولات زیر می باشد:

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *