آموزش ها, دانستی ها

فواید و خطرات نوشیدن قهوه در یک قاب

قهوه و متابولیسم

فواید و خطرات نوشیدن قهوه برای سلامتی

آیا قهوه همیشه مفید است؟

وقتی از قهوه نام برده می شود همه ما معمولاً به توانایی آن در تأمین انرژی فکر می کنیم و آن را به خاصیت محرک و انرژی زایش می شناسیم. اما با این حال ، طبق برخی تحقیقات، برای برخی از افراد با بیماری های خاص، نوشیدن بیش از حد قهوه می تواند به سلامتی آسیب هایی مانند خطر ابتلا به سرطان کبد ، دیابت نوع ۲ و نارسایی قلبی بزند.

تیم کافیته در این نوشته با شما از فواید و خطرات قهوه صحبت می کند.

پیشنهاد نویسنده: خواص قهوه از دیدگاه علم، قهوه برای کاهش وزن، نوشیدنی قهوه | حقایق عمومی قهوه، انتخاب چای برای یبوست

به طور کلی فواید قهوه چیست؟

۵ فایده نوشیدن قهوه

  • محافظت در برابر دیابت نوع ۲
  • بیماری پارکینسون
  • بیماری کبد و سرطان کبد 
  • جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی
  • جلوگیری از چاقی و کمک به کاهش وزن

 

پیشنهاد نویسنده: چرا باید قهوه بنوشیم؟

 

قهوه به معنای واقعی یک داروی بی نظیر است. هیچ شکی نیست که مصرف این نوشیدنی مقوی برای تمام افراد مفید است. اما مانند همه ی خوردنی های دیگر، در مصرف قهوه هم باید تعادل را رعایت کنید.

به طور کل حداکثر مقدار قهوه ای که یک فرد عادی می تواند بدون مشکل و با خیال آسوده مصرف کند ۳۰۰ گرم است. ۳۰۰ گرم قهوه چیزی حدود سه فنجان قهوه است. البته بسته به نوع قهوه و شرایط جسمانی و سلامتی تان این مقدار می تواند متغیر باشد.

 

اما خطرات نوشیدن قهوه

نوشیدن قهوه به طور کل بسیار مفید است و به ارگان های بدن در انجام بهتر وظایفشان کمک زیادی می کند. اما همان طور که پیش تر گفته شد تنها نوشیدن بیش از حد قهوه است که می تواند برای شما مضر باشد. در غیر این صورت قهوه چیزی جز سلامتی برایتان به ارمغان نخواهد آورد مگر خدایی ناکرده به یک بیماری بسیار خاص مبتلا باشید.

 

مضرات قهوه

 

پوکی و شکستگی استخوان

برخی مطالعات نشان داده است که احتمال شکستگی استخوان در زنانی که قهوه زیادی می نوشند، بیشتر است. از طرف دیگر، به نظر می رسد مردان با مصرف قهوه بیشتر در معرض خطر کمتری قرار دارند. البته این مورد را نمی توان جزو خطرات نوشیدن قهوه در نظر گرفت. پوکی استخوان تنها در افرادی اتفاق می افتد که زمینه مشکلات استخوانی داشته و کم تحرک باشند.

خطرات نوشیدن قهوه در بارداری

محققان افزودند که ممکن است مصرف قهوه در دوران بارداری نیز چندانبی خطر نباشد. در حقیقت، برخی شواهد نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف زیاد قهوه و از دست دادن جنین در ماه های اول، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس وجود دارد.

پیشنهاد نویسنده: فواید و خطرات نوشیدن قهوه!

آندومتریوز

یکی دیگر از خطرات نوشیدن قهوه که بسیار نادر است مشکل آندومتریوز زنان است. گفته شده ممکن است خطر بیشتری برای آندومتریوز در زنانی که قهوه می نوشند وجود داشته باشد. اما هنوز شواهد کافی برای تأیید چنین پیوندی وجود ندارد و در حد یک نظریه مطرح شده است.

بیماری بازگشت اسید به مری

افرادی که قهوه زیادی می نوشند ممکن است کمی بیشتر در معرض خطر این بیماری باشند. هر چند این مورد از خطرات نوشیدن قهوه هم هنوز اثبات نشده است!

ضرر های قهوه

اضطراب

مصرف مقادیر زیاد کافئین ممکن است خطر اضطراب را افزایش دهد ، به خصوص در میان افراد مبتلا به اختلال هراس یا اختلال اضطراب اجتماعی. اما قهوه هیچ گاه افراد بدون سابقه اختلال روانی را دچار اضطراب و اختلالات پنیک نمی کند.

همچنین قهوه به ندرت ممکن است باعث شیدایی و روان پریشی در افراد مستعد شود. یک مطالعه مربوط به سلامت روان و عوامل موثر بر آن در سال ۲۰۱۶ نتیجه گرفت که مصرف زیاد کافئین در دوران بلوغ می تواند منجر به تغییرات دائمی در مغز شود. اما این تغییرات تنها مربوط به انواع نامرغوب قهوه بودند. آن هم قهوه های تجاری که حاوی مقادیر بالایی از مایکوتوکسین ها بودند.

دانشمندان مشغول به کار در این مطالعه ابراز نگرانی کردند که این امر می تواند خطر ابتلا به شرایط مربوط به اضطراب را در بزرگسالی افزایش دهد. اما در صورتی که قهوه مرغوب، طبیعی و مورد اعتماد و از برند های معتبر باشد هیچ آسیبی به نوجوانان نخواهد زد.

نظر شما درمورد خطرات نوشیدن قهوه چیست؟

به نظر شما در نهایت نوشیدن قهوه خوب است یا بد؟

پیشنهاد کافیته به شما خوانندگان عزیز وبلاگ فروشگاه اینترنتی کافیته خرید محصولات زیر می باشد:

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.