آموزش ها, دانستی ها, قهوه

تاثیرات قهوه بر فشار خون

تاثیرات قهوه بر فشار خون
قهوه یکی از پر مصرف ترین نوشیدنی های مورد استفاده است که در اغلب کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور خودمان ، ایران هم تا نزدیک به صد سال پیش ، مصرف قهوه به عنوان نوشیدنی رایج بین مردم رواج داشته است. اگرچه در سالهای گذشته مصرف چای به عنوان نوشیدنی غالب ایرانیان ، جایگزین قهوه شده است ولی در سالهای اخیر تمایل ایرانیان هم به مصرف قهوه افزایش یافته است و انواع آن به صورت قهوه های دانه ای و قهوه فوری به صورت روزافزون مورد استفاده افراد به ویژه جوانان است.
یکی از سوالات شایع افراد سالم و بیماران قلبی در مورد ارتباط مصرف قهوه با بیماری های قلبی و به ویژه فشارخون است. اینکه آیا مصرف قهوه اثرات مثبت یا منفی بر روی سلامت قلب و فشارخون دارد؟ یا مصرف قهوه دارای چه اثراتی بر روی بدن و سلامت سیستم قلبی و عروقی است؟
قهوه چیست و چه اثری در بدن دارد؟
قهوه جزو نوشیدنی های حاوی “کافئین” است. هر فنجان متوسط قهوه تقریبا حاوی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم کافئین است. کافئین به گروهی از ترکیبات غذایی تعلق دارد که به “محرک ها” معروف هستند. محرک ها ، باعث افزایش میزان فعالیت مغز و سیستم عصبی مرکزی می شوند که در اثر آن میزان هوشیاری فرد افزایش پیدا کرده و در اثر تحریک سیستم اعصاب معروف به “سمپاتیک” میزان ضربان قلب بالا می رود و فشارخون به صورت مختصر افزایش پیدا می کند تا شخص آماده برای واکنش های سریع و فعالیت های ذهنی و بدنی باشد. به همین دلیل است که اغلب افراد بعد از مصرف قهوه ، احساس سرحال بودن ، تمرکز و انرژی بیشتری برای انجام کارهای ذهنی و بدنی پیدا می کنند.
 این اثرات در محرک های قوی مانند کوکایین و آمفتامین به صورت حداکثری و با شدت بسیار زیادی بروز می کند و می تواند موجب ضربان قلب بسیار شدید ، افزایش ناگهانی فشارخون ، اسپاسم عروق بدن و ایجاد توهم و اضطراب شدید گردد که مسلماً هم برای بدن و هم برای سیستم قلب و عروق مضرات جدی به دنبال دارد.
مصرف قهوه باعث چه تغییراتی بر قلب افراد سالم می شود؟
اگرچه پاسخ بدن افراد مختلف به مصرف قهوه می تواند متفاوت از دیگران باشد ولی به صورت کلی مهمترین اثر حاد مصرف قهوه و ترکیبات کافئین دار بر روی قلب عبارت است از افزایش ضریان قلب. اغلب افراد بعد از مصرف قهوه تا دو ساعت دچار افزایش ده تا بیست عددی در تعداد ضربان قلب خواهند شد که می تواند به صورت طپش قلب یا احساس کوبیدن قلب در قفسه سینه احساس شود. البته این اثر در افرادی که به صورت روزانه و دایمی از قهوه استفاده می کنند کمتر دیده می شود و این افراد به دلیل ایجاد تحمل در سیستم عصبی و قلب و عروق معمولا تغییری در ضربان قلب احساس نمی کنند. در عوض این اثر در بعضی از افراد بسیار شدید و علامتدار است و برخی از افراد با مصرف قهوه احتمال دارد دچار ضربان قلب های شدید و آریتمی قلبی گردند. البته این نوع از پاسخ شدید بسیار ناشایع بوده و در افراد سالم کمتر دیده می شود.تاثیرات قهوه بر فشار خون 
آیا قهوه فشارخون را افزایش می دهد؟
مصرف قهوه در افرادی که به صورت دایمی از آن استفاده نمی کنند می تواند موجب افزایش فشارخون گردد. این افزایش خون معمولا گذرا بوده و فقط به اندازه چند میلی متر جیوه است. این افزایش فشارخون در افرادی که به صورت دایمی و روزانه قهوه مصرف می کنند ، دیده نمی شود. حتی گزارش هایی وجود دارد که مصرف مزمن و روزانه قهوه به میزان ۳ تا ۴ فنجان در روز می تواند فشارخون را به میزان خفیف کاهش دهد.
در افرادی که بیماری فشارخون دارند هم مانند افراد سالم مصرف یکباره قهوه به صورت حاد می تواند فشارخون را افزایش دهد. به ویژه در افرادی که فشارخون درمان نشده دارند و فشارخون آنها سخت کنترل می شود ، مصرف قهوه می تواند باعث به هم خوردن فشارخون آنها و افزایش ناگهانی آن شود. با این حال اثرات قهوه در افرادی که فشارخون آنها کنترل شده است ، ناچیز است و این افراد می توانند از قهوه استفاده کنند به ویژه در افرادی که به صورت مزمن و روزانه از قهوه استفاده می کنند. برخی از مطالعات نشان دهنده کنترل بهتر و پایدارتر فشارخون بالا در افرادی که روزانه ۳ تا ۴ فنجان قهوه مصرف می کنند ، هستند.
آیا نوع قهوه در اثرات آن بر فشارخون تاثیر دارد؟
واقعیت این است که در ترکیب اصلی قهوه خوراکی غیر از کافئین که ماده موثر اصلی آن است تعدادی از عوامل آنتی اکسیدان و مکمل هم وجود دارند که تصور می شود اثرات مثبت نشان داده شده در طولانی مدت علاوه از کافئین از این عوامل هم نشات گرفته باشد لذا توصیه می شود اگر تصمیم به مصرف قهوه دارید از دانه های پودر شده قهوه استفاده نمایید. ترکیبات قهوه که به صورت قهوه فوری و آماده مصرف در بازار ارایه می شوند شاید حاوی تمام ترکیبات مفید قهوه نباشند.
علاوه بر این سعی کنید از قهوه های آماده حاوی پودر کرم و شکر استفاده نکنید. استفاده از کرم همراه با قهوه یا پودر آن که حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب اشباع است می تواند سلامتی قلب شما را به خطر اندازد. مصرف شکر همراه با قهوه هم از دیگر مواردی است که می تواند با افزایش کالری دریافتی شما باعث افزایش تری گلیسرید و قند خون شما شود.
تاثیر قهوه بر فشار خون
همیشه ، بحث بر سر این بوده است که آیا مصرف منظم قهوه برای شما واقعا مناسب است (به ویژه با توجه به تأثیر آن بر فشار خون و سلامت قلب ) این مقاله به شما می گوید که آیا قهوه بر فشار خون شما تأثیر می گذارد یا نه.
نوشیدن قهوه ممکن است فشار خون را به طور موقت افزایش دهد :
علم نشان می دهد که اثرات فیزیولوژیکی نوشیدن قهوه می تواند فراتر از مقدار کمی بیداری می باشد. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است قهوه فشار خون را برای مدت کوتاهی پس از مصرف افزایش دهد.
بررسی ۳۴ مطالعه نشان داد که ۲۰۰-۳۰۰ میلی گرم کافئین قهوه – تقریباً مقداری که در ۱.۵ تا ۲ فنجان مصرف می کنید منجر به افزایش متوسط ​۸mm جیوه و ۶mm جیوه در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک شد.
این اثر تا سه ساعت پس از مصرف مشاهده شد و نتایج در افراد دارای فشار خون طبیعی در شروع مطالعه و افراد با فشار خون بالا از قبل مشابه بود. اما اگر به طور مرتب آن را بنوشید ، این اثر کم می شود که این ممکن است به دلیل تحمل کافئین باشد که هنگام عادت به نوشیدن آن بوجود می آید.
براساس این داده ها ، ممکن است افزایش کم تا متوسط ​​فشار خون شما بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه رخ دهد به خصوص اگر آن را به ندرت بنوشید.
اثرات قهوه بر فشار خون, فواید و مضرات قهوه

در حقیقت قهوه ممکن است برخی از مزایای سلامتی را به همراه داشته باشد

اثرات بالقوه بلند مدت نوشیدن قهوه :
اگرچه ممکن است قهوه درست بعد از نوشیدن فشار خون شما را به طور موقت افزایش دهد ، به نظر نمی رسد این اثر بسیار فراتر از کوتاه مدت باشد. برای مبتلایان به فشار خون بالا ، تحقیقات فعلی نشان می دهد که مصرف روزانه قهوه بعید است که تأثیر قابل توجهی در فشار خون یا خطر کلی بیماری قلبی داشته باشد.
در حقیقت ، قهوه ممکن است برخی از مزایای سلامتی را به همراه داشته باشد.
در مورد افراد سالم ، تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن ۵-۳ فنجان قهوه روزانه با کاهش ۱۵٪ خطر بیماری قلبی و خطر پایین تر مرگ زودرس مرتبط است.
قهوه حاوی چندین ترکیب فعال زیستی است شناخته شده که دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند و ممکن است استرس اکسیداتیو را در بدن شما کاهش دهند.
برخی محققان تصور می کنند که مزایای سلامتی قهوه ممکن است از هرگونه اثرات منفی بالقوه کافئین بر کسانی که آن را به طور مرتب می نوشند ، بالاتر باشد.
با این وجود ، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر تأثیر قهوه در سلامت در درازمدت مورد نیاز است. در حال حاضر ، به نظر می رسد کاملاً بی خطر است و حتی ممکن است یک عادت مفید باشد.
اثرات قهوه بر فشار خون, فواید و مضرات قهوه

قهوه به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان زیاد ممکن است سلامت قلب را ارتقا بخشد

آیا در صورت فشار خون بالا باید از مصرف قهوه خودداری کنید؟
برای اکثر افراد ، مصرف متوسط قهوه ​​بعید است که تأثیر قابل توجهی در فشار خون یا خطر بیماری قلبی داشته باشد حتی اگر قبلاً شما فشار خون بالا داشته باشید.
در حقیقت ، برعکس ممکن است صادق باشد.
برخی از ترکیبات موجود در قهوه ممکن است مزایای سلامتی از جمله کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب را به همراه داشته باشد.
البته قرار گرفتن در معرض کافئین بیش از حد توصیه نمی شود ، خصوصاً اگر از قبل فشار خون بالایی دارید.
اگر قبلاً قهوه را به طور مرتب مصرف نمی کردید، بهتر صبر کنید تا فشار خون شما قبل از اضافه کردن این نوشیدنی به رژیم روزانه به حالت عادی برگردد، زیرا ممکن است در کوتاه مدت فشار خون شما را افزایش دهد.
به خاطر داشته باشید که خوردن یا نوشیدن بیش از حد از هر چیزی می تواند منجر به اثرات منفی بر سلامتی شود ، قهوه نیز از این قاعده مستثنی نیست. حفظ تعادل در سبک زندگی و عادات غذایی همیشه مهم است.
فعالیت بدنی منظم که با رژیم غذایی سرشار از میوه ، سبزیجات ، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل از بهترین راه های تقویت فشار خون و سلامت قلب است.
تمرکز روی این نوع رفتارهای سالم احتمالاً بهتر از استفاده انرژی شما نسبت به نگرانی بیش از حد در مورد مصرف قهوه شماست.تاثیرات قهوه بر فشار خون
خط آخر :
قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است ، اما به دلیل بالابردن فشار خون مقصر شناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد که قهوه ممکن است منجر به افزایش کوتاه مدت فشار خون شود.
با این وجود هیچ ارتباط طولانی مدت با افزایش فشار خون یا خطر ابتلا به بیماری قلبی در افرادی که به طور مرتب آن را می نوشند یافت نشده است. تاثیرات قهوه بر فشار خون
در عوض ، قهوه به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان زیاد ممکن است سلامت قلب را ارتقا بخشد. اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است ، اما نوشیدن قهوه در حد اعتدال به احتمال زیاد برای اکثر افراد یک عادت ایمن است.
مصرف قهوه نه تنها برای فشارخون مضر نیست بلکه افراد با فشارخون بالا هم می توانند از آن استفاده نمایند به شرطی که فشارخون آنها از قبل با استفاده از دارو و روش های غیردارویی کنترل شده باشد.
افرادی که فشارخون کنترل نشده دارند یا فشارخون آنها مکررا به صورت حمله ای افزایش پیدا می کند ، بهتر است تا زمان کنترل فشارخون از مصرف قهوه پرهیز نمایند.
مصرف مزمن و روزانه قهوه اثرات به مراتب مفیدتر و بهتری نسبت به مصرف موردی و گهگاهی آن دارد.
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
محصولات موثر بر فشار خون :
مکمل گیاهی دولانا
کافیته
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.