دانستی ها, قهوه

اثرات مثبت قهوه بر ذهن

اثرات مثبت قهوه بر روی ذهن

اثرات مثبت قهوه بر ذهن

قهوه جزو نوشیدنی های محبوب در جهان است.

شاید قبلاً قهوه نوشیدنی تجملاتی محسوب می‌شد اما امروزه به نوشیدنی رایج مردم تبدیل شده است. خیلی‌ها صبح خود را با نوشیدن قهوه همراه با صبحانه شروع می‌کنند یا در طول روز برای گرفتن انرژی، فعالیت مغزی بهتر، رفع خستگی و هوشیاری ذهن خود قهوه می‌نوشند. علت این محبوبیت تا حدودی به تاثیر قهوه بر ذهن برمی‌گردد.

 

به نظر می‌رسد قهوه بهترین و موثرترین نوشیدنی برای بیدار ماندن و تحرک در طول روز‌های پرکار است.

این نوشیدنی فواید بسیاری دارد. مثلاً اشتها را کم می‌کند، باعث چربی‌سوزی می‌شود، سیستم عصبی را تقویت می‌کند، ذهن را متمرکز‌تر می‌کند، خطر ابتلا به بعضی بیماری‌ها مثل آلزایمر، بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و پارکینسون را کاهش می‌دهد و حافظهٔ کوتاه مدت را تقویت می‌کند.

اما مهم‌ترین آن‌ها اثر آن بر مغز است و اکثر افراد به‌خاطر این ویژگی است که آن را مصرف می‌کنند.

صبح، بعد از استراحت کافی در شب، احساس می‌کنیم پرانرژی هستیم. در طول روز به‌تدریج در مغز ما ماده‌ای به نام آدِنوزین ترشح می‌شود که به گیرنده‌های خود روی مغز وصل می‌شود.

وقتی همهٔ گیرنده‌ها پر شدند، بدن ما احساس خستگی می‌کند و احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم.

برعکس، وقتی می‌خوابیم از غلظت آدنوزین در خون کم می‌شود و از گیرنده‌ها جدا می‌شود. به‌این‌ترتیب بعد از بیدار شدن احساس می‌کنیم سرحال هستیم.

اثرات مثبت قهوه بر ذهن چیست؟

آیا قهوه باعث بهبود عملکرد مغز می شود؟ برای پاسخ به این سوالات باید بدانیم که قهوه حاوی ماده‌ای به نام کافئین است. وقتی قهوه می‌نوشیم، کافئین قهوه به گیرنده‌های آدنوزین وصل می‌شود و اجازه نمی‌دهد آدنوزین به آن‌ها متصل شود. درنتیجه ما احساس خستگی نمی‌کنیم و انرژی بیشتری داریم.

کافئین موجود در قهوه باعث کاعش ترشح سِروتونین می‌شود.

سروتونین هورمونی است که در ایجاد خواب، کاهش درد و کاهش اشتها موثر است. این هورمون در سلول‌های مغز ترشح می‌شود. کاهش سروتونین در خون، باعث بی‌خوابی و احساس گرسنگی می‌شود. سروتونین در ایجاد شادی، خلق‌وخوی خوب، احساس علاقه، حس خوش‌بینی و رضایت‌مندی هم نقش دارد و تَنِش را کاهش می‌دهد.

 

 

اثر قهوه بر تمرکز، حافظه و هوشیاری

چیزی که بیشتر از همه افراد را به نوشیدن قهوه علاقه‌مند کرده است، آثاری است که بر ذهن انسان می‌گذارد. این کافئین قهوه است که بیشتر این اثر‌ها را بر ذهن می‌گذارد. کافئین می‌تواند باعث افزایش عملکرد ذهن به‌خصوص هوشیاری، حافظه و تمرکز شود؛ بنابراین تقویت حافظه با قهوه یکی از روش های افزایش توانایی ذهن است.

کافئین موجود در قهوه به تولید سلول‌های عصبی جدید کمک می‌کند، توانایی آن‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر را افزایش می‌دهد و نقطه‌های اتصال جدید برای یادگیری بهتر در آن‌ها ایجاد می‌کند.

برای بررسی تاثیر کافئین بر مغز  پژوهش های متعددی توسط دانشمندان صورت گرفته طبق تحقیقی که در سال‌های اخیر انجام شده‌ است، کافئین باعث بهبود حافظه و افزایش توان ذهنی می‌شود. در این تحقیق ابتدا تصاویری را به افراد نشان دادند و سپس به بعضی از آن‌ها کافئین دادند.

پس از ۲۴ ساعت دوباره همان تصاویر را به همه نشان دادند. افرادی که کافئین مصرف کرده بودند تصاویر را بهتر به یاد می‌آوردند.

کافئین موجود در قهوه باعث افزایش ماده‌ای به نام دوپامین در بدن می‌شود. دوپامین نقش دوگانه‌ای در بدن دارد. این ماده در مغز نقش انتقال‌دهندهٔ عصبی و در خون نقش هورمون را ایفا می‌کند. دوپامین در نقش انتقال‌دهندهٔ عصبی به افزایش حافظه و تمرکز ذهن کمک می‌کند. کاهش دوپامین باعث به‌هم‌خوردن تمرکز ذهن و خستگی آن می‌شود.

دوپامین علاوه‌بر تاثیری که بر مغز می‌گذارد فواید دیگری هم دارد. این هورمون در ایجاد حس پاداش‌دهی و انگیزه، لذت و سرزندگی و تنظیم حرکات بدن هم نقش دارد. کاهش دوپامین می‌تواند باعث کاهش انگیزه و شور و هیجان و حس گرفتگی و کسلی در فرد شود.

نوشیدن یک فنجان قهوه می‌تواند با تحریک ترشح دوپامین هم خستگی ذهن را به در کند و هم حس‌وحال بهتری به ما بدهد.

در نتیجه این موضوع را میتوان یکی از تاثیرات قهوه بر هوش دانست.  به‌علاوه قهوه دارای خواص آنتی‌اکسیدان هم هست که به کاهش آسیب ناشی از استرس و افزایش سن کمک می‌کند.

خرید قهوه خوب در کافیته 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.